Studiranje u inostranstvu nudi niz prednosti za studente, kao što su: kvalitet obrazovanja, referentnost institucija, priznatost diploma, unapređenje znanja stranog jezika, multikulturnu otvorenost, olakšano zapošljavanje nakon završenih studija, da pomenemo samo neke.
Ipak pored niza prednosti postoji niz otežavajućih okolnosti sa kojima sa studenti susreću.
Ključne novine u 2018 godini u vezi inostranih tradicionalnih studija studenata iz Srbije u Evropskoj Uniji su da studije u Austriji nisu više besplatne za državljane bivše Jugoslavije, koji se od sada tretiraju kao studenti zemalja van Evropske Unije.
Studiranje u Nemačkoj je d 2018 godine otežano sa komplikovanijim dobijanjem vize i obaveznom finansijskom garancijom u iznosu od 8.600 evra „Dojče banci“, a koja se tokom studiranja studentu isplaćuje po 800 evra mesečno. U Nemačkoj je promenjena i upisna politika, tako da studenti koji imaju prosečnu ocenu manju od sedam teže upisuju državne fakultete. Povećanje finansijskih garancija je trend u više država usled migrantske krize, a kao primer u USA i Kanadi finansijske garancije su povećane od ove godine na 20.000 dolara.
Jezičke barijere u mnogim državama, utiču da se studenti teže zapošljavaju ili obavljaju prakse tokom školovanja, kao na primer u Skandinaviji. Student iako studira na engleskom jeziku, teže nalazi posao ukoliko ne govori lokalni jezik.
Sve gore navedeno utiče da studiranje direktnom metodom i uz pomoć razlčitih tehničkih pomagala- internet, samostudiranje. postaje sve popularnije zbog niza prednosti naročito ako se studiranje vrši na maternjem jeziku a dobija evropska diploma. Studenti pored toga što jačaju svoju prilagodljivost na nove načine studiranja i rada, jačaju svoju mobilnost učenja, života, rada, te su u mogućnosti da lakše biraju mesta zaposlenja koja su neovisna od mesta studiranja.